חיפוש

“אני מרגיש הרבה יותר נוח לבקר אנשים מאחורי גבם”

(ג’רי סיינפלד)

רכילות

רכילות היא מונח המתייחס לשיח, שנושאו המרכזי הוא אנשים אחרים. רכילות עוסקת בהפצת מידע (לרוב שערורייתי שזוכה לעניין), ולעיתים תוך הכפשה וחדירה לפרטיות ולרגעים אינטימיים.

למילים שלנו יש כוח עצום. הן נתפסות בעיני קהל אוהד – כאמת, וצובעות תודעה וגישה כלפי מושא הרכילות.

רכילות פוגעת הרבה מעבר לשיח הנקודתי. רכילות מובילה לגיבוש דעה לגבי מושא הרכילות, וכך למנוע ממנו הזדמנויות – בקריירה, בזוגיות, בהערכת בני המשפחה והחברים שלו, בסיכוי שלו להשתנות, ועוד.

.

עד כדי כך? כן. עד כדי כך.

שמעתי פעם אגדה שמספרת על בחור צעיר אשר ריכל על חברתו לשעבר. כאשר ביקש אותו בחור את סליחת החברה, ביקשה ממנו החברה לגזור שמיכת פוך ולפזר ברוח את הנוצות שבה. לאחר שעשה זאת, שאל הבחור את החברה, האם נסלח לו, והחברה ענתה: “הכל יסלח ברגע שתסיים לאסוף את הנוצות חזרה.”

כמו נוצות הפוך שעפו עם הרוח לכל עבר, ככה בימינו, אין צורך לעבור מבית לבית או לצאת לשוק, כדי להפיץ או לגלות מידע, הטכנולוגיה עושה זאת במקומנו. בלחיצת מקש של מקלדת, בראיון טלוויזיוני, כל אדם יכול להפיץ כל ידיעה חד צדדית לכל עבר. המידע מגיע לאלפים ורבבות.

ובום.

אין יותר שליטה על המסר. אין יותר שליטה על כמות הצופים.

יאפ. פוטנציאל של הרס עוצמתי של טיל בליסטי יש להפצת מידע כיום.

אז למה? למה טבע בני האדם לרכל?

בין הסיבות המרכזיות ניתן למנות: סקרנות ודרך להשגת מידע, נקיטת עמדה וחווית “אני יותר טוב לעומתו”, רייטינג (שנתפס כ”אני שווה” “אני מעניין”), ונקמנות.

איזה באסה, כשטבע האדם פוגע… באדם.

“לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ” (ויקרא, יט, טז) – מצוות אל תעשה שמופיעה במסגרת תרי”ג מצוות, כאחת המצוות המוסריות. היהדות מדגישה את חוסר הסיכוי של חברה להתקיים, כאשר יש רכילויות ולשון הרע בקרבה, שכן רכילות מובילה לריבים וסכסוכים. להפרדה במקום לאחדות.

איך יודעים מהי רכילות שאין להפיצה? קל.

אם סביר להניח שמושא הרכילות לא מעוניין בהפצת המידע, אם במצב הפוך לא היית רוצה שיפיצו עליך מידע שכזה, אם עצם המידע לא מוביל לתוצאה טובה – איפוק ושמירה על הזכות לפרטיות גוברים.

אפשר להשיג תשומת לב ורייטינג באמצעות עשיה יצירתית.

ואם כל זה לא שכנע, אז בחייאת, שמרו על המותג שלכם. אין מצב שלאור התנהגותכם, תתויגו כרכלנים.

והכי חשוב,  אנו שרויים בתקופה אחוזת תזזית, סטרס ודאגה.

אחדות העם קוראת למתינות הלשון, לדקה של מחשבה לפני התלהמות, למאמץ כדי לכבד את הזולת כפי שהיינו רוצים שיכבדנו. למנהיגות מלמטה, שתתן דוגמא לנבחרים, ששכחו, שמטרת העל היא לאחד בינינו – כדי שבכוחות משולבים נעמוד מול כל סכנה  קיומית.

כי בלי אחדות, אין לנו סיכוי.

#אחדות

#רכילות

#מערכותיחסים

#ערכים

#בטחוןעצמי