חיפוש

“צמיחה היא המטרה היחידה של הקיום בעולם הזה”

(דר’ אליזבט קובלר, מתוך “המוות חשוב לחיים”)

כל כך הרבה פצועי מלחמה.

כל פצוע מוקף במשפחה, בחברים.

במלווים, שהקושי שלהם בדר”כ – שקוף.

בואו נדבר על… המלווים

היום לפני שנה,

ב 26.12.22 נפרדתי מענתי, אחותי הצעירה. אחרי שנתיים שליוויתי וסעדתי אותה, ליבה נדם – ולצד הצער הכבד, חשתי תשישות.

התמודדות עם מחלה קשה, כמו גם עם פציעה משמעותית (בגוף או בנפש) כפי שחווים חיילים רבים בימינו, היא תהליך מורכב וטראומטי, שמשפיע על כל הסביבה הקרובה, ועל הדמויות המלוות בפרט.

ליווי בעת התמודדות עם קושי רפואי של דמות אהובה, יוביל את המלווה תמיד לחווית שחיקה, אותה ניתן לאזן רק באמצעות התובנה, שליווי ותמיכה בדמות אהובה שחווה קושי, תמיד יובילו לרגעים של משמעות שיא בחיים.

וכמו כל דבר בחיים, מה שנתמקד בו יגדל.

בתקופות של ליווי אדם אהוב, בעת אתגר בריאותי משמעותי, המלווים נושאים במחירים (כלכליים, משפחתיים, חברתיים ונפשיים) שמפרים את האיזון בחייהם, שלעיתים מובילה לתחושת חוסר יציבות, חוסר בטחון, אימה מתרגום המציאות. לאור המצב המורכב, רבים מהמלווים מטאטאים מתחת לשטיח את הצער, תחושות אשמה, והשחיקה הנפשית שלהם. מנעד הרגשות מטורף. דאגה פחד, תקוה, עצב ותסכול – הן ביחס לדמות שחווה קושי בריאותי, והן ביחס לעצמי שנלקחה לו השיגרה. מלווים רבים מעידים על חווית ברקס לחיים האישיים שמעציבה.

לצד כלים טיפוליים משמעותיים להפחתת הקושי המתמשך של המלווה, מלווה – שיבחר בנקודת מבט, ש”ללוות זו זכות”, יצא מתקופת ליווי, מתקופה כה מאתגרת, בצמיחה אדירה.

מה זאת אומרת ללוות זו זכות?

המשמעות הזאת, שרבים מאיתנו נוסעים עד קצווי תבל כדי לחפש אותה במהלך חייהם, מי אני ולמה הגעתי לפה – מתבטאת בעוצמה ברגעים של להיות שם עבור אדם אחר ברגעיו הקשים, עם פחדיו הגדולים ביותר, ברגעי כאב וצער.

אם אתם מלווים פצוע מלחמה (פיזית או נפשית) או אנשים שמתמודדים עם מחלה קשה, תכירו בכך שיש ערך אינסופי למי שאתם, למרות ובגלל הקושי. ואל תזלזלו בחשיבות למצוא עבור עצמכם מקורות תמיכה ודרכי התמודדות חיוביות ומעצימות. כי תפקיד המלווה הוא תובעני, מצאו כבר הערב את המלווה שלכם. יקשיב, יעזור, יצחיק, ויזכיר לכם את המשמעות האדירה של היותכם.